0 216 490 01 39
Sosyal Medya Hesaplarımız

İleri sürüş teknikleri uzmanı

Günümüzde giderek popülerleşen ünvanlardan biri ileri sürüş teknikleri uzmanı. Peki ileri sürüş teknikleri uzmanı nedir? Kimlere ileri sürüş teknikleri uzmanı denir?

İleri Sürüş Teknikleri Uzmanlarımız

Yiğit DEDEOĞLU – 0532 230 54 26Selçuk DEDEOĞLU – 0555 456 21 72

İleri Sürüş Uzmanı kimlere denir?

Günümüzde maalesef bazı haber kanalları sürücü kurslarında çalışan direksiyon eğitmenlerini bile ileri sürüş teknikleri uzmanı olarak lanse ederek onlarla röportaj yapabiliyor ve herhangi bir dayanağı olmayan yanlış bilgileri ve yanlış kişileri ekrana yansıtarak vatandaşları yanlış bilgilendirebiliyorlar.

Türkiye’de ileri sürüş teknikleri uzmanı olmanın bazı gereklilikleri var. Bir kişiye ileri sürüş teknikleri eğitmeni ya da ileri sürüş teknikleri uzmanı demek için o kişinin Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından lisansa sahip olması, bir sürücü akademisinde SSK’lı olarak çalışıyor olması gerekmektedir.

Bu lisanslar C,B,A olarak sıralanmakta ve A lisans en üst seviye lisans olmaktadır.

İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı nasıl olunur?

İleri sürüş teknikleri uzmanının kime dendiğini bahsetmiştik, peki ileri sürüş uzmanı olmak için ne yapmak gerekir?

Uzman olabilmek için öncelikle en az B sınıfı bir sürücü lisansına ve Milli Eğitim Bakanlığı Direksiyon Öğreticiliği sertifikasına sahip olmak gerekmektedir.

Ayrıca ileri sürüş eğitmenliği lisansı alarak faal bir şekilde eğitimler verebilmek için Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu lisansı almak gerekmektedir. Bunun içinde otomobil sporlarında (Ralli vb.) derece sahibi olmak ya da uluslararası bir ileri sürüş teknikleri eğitim sertifikasına sahip olmak, ardından bir sürüş akademisi firmasında sigortalı olarak en az 6 ay çalışmak gerekmektedir.

Bu şartları yerine getirenler ileri sürüş teknikleri eğitmeni ve uzmanı olabilirler. Alınacak lisans ilk olarak C lisans olacağı gibi, tecrübeyle B ve A lisansa yükselebilirler.

İleri sürüş teknikleri uzmanlığı lisansı yıllık olarak yenilenmektedir ve yıllık yaklaşık 10000 lira yenileme ücreti bulunmaktadır. Güncel lisans fiyatları federasyon tarafından her sene belirlenerek ilan edilir.

KATILIMCI YORUMLARI

Katılımcılarımız tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu eğitim hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?